KADEM Antalya Temsilciliğinin Gazeteciler Cemiyeti iş birliği ile bu yıl ikincisini düzenlediği, 450’nin üzerinde fotoğraf sanatçısının toplamda 1700’den fazla eserle katıldığı “Hayatın İçinde Kadın ’19” fotoğraf yarışmasının ödül töreni ve sergi açılışı 24 Haziran 2019’da Antalya’da gerçekleşti. Açış Programına; Antalya Valisi Münir Karaloğlu, KADEM Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni, Antalya Temsilcisi Zeynep Taş Demirez, yarışma katılımcıları ve birçok seçkin davetli katıldı.

Programda konuşan KADEM Antalya Temsilcisi Zeynep Taş Demirez; yarışmacıların Türkiye’de farklı alanlarda farklı sosyo-kültürel ortamlardaki kadınları fotoğrafladığını ifade etti ve yarışmayı gelenekselleştirerek kadın sorunlarına farkındalık sağlamak istediklerini söyledi.

Fotoğraf yarışmasının jüri üyeleri arasında da bulunan Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni yaptığı konuşmada; fotoğraflar arasında seçim yaparken zorlandıklarını ifade etti. Yeni: “Jüri üyeleri olarak Hayatın İçinde Kadın ’19’da; Türkiye’nin renklerini, mozaiğini 1700 fotoğraf arasında bazen keyifle bazen de hüzünle gördük. Bu yarışma desteklenmesi gereken bir çalışma. Değerlendirdiğimiz tüm fotoğraflar ödüllüktü” dedi.

Yarışmadaki eserler, unutulmaya terk edilen kadın emeğini yeniden gün yüzüne çıkarıyor”

KADEM Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu konuşmasında her şey de olduğu gibi teknoloji nedeniyle fotoğraf sanatında da yaşanan değişimi anlatarak başladığı konuşmasında; “Fotoğraf sanatının bugün gördüğü işlev, bildiğiniz gibi tarihte nakkaşlar ve ressamlar tarafından kaydedilirdi. Ancak günümüzde teknolojinin de gelişmesiyle hem ‘an’ı ölümsüzleştirmek hem de geçmiş ve gelecek arkasındaki bağı kurabilmek daha kolay. Ara Güler ‘Fotoğrafın altın çağında deformasyon ve photoshop yoktu; fotoğraf, görsel hakikate en yakın şeydi.’ der. Görsel hakikat; yani fotoğraf, güzeli temaşa etmek isteyen göz ile güzellikte vücut bulmuş sözün ve bütün bunların filizlendiği yüreğin tek bir anda mühürlenmesidir. Hayatın İçinde Kadın fotoğraf yarışmamızın eserleri; kadınların ne kadar geniş bir alanda hizmet verdiklerini gözler önüne seriyor. Kadının sosyal hayatın tam da kalbinde olduğunu gösteren bu çalışmalar, unutulmaya terk edilen kadın emeğini de yeniden gün yüzüne çıkarıyor” dedi. Gümrükçüoğlu, Hayatın İçinde Kadın projesini düzenleyen Antalya Temsilciliğine ve katkılarından dolayı Antalya Gazeteciler Cemiyeti’ne teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

Ödül töreni ve sergi açılışında son konuşmayı yapan Antalya Valisi Münir Karaloğlu konuşmasına KADEM’in yaptığı çalışmaları anlatarak başladı. Karaloğlu: “Kadınlar olmasa yolumuzu da yönümüzü de bulamayız. Toplumumuzda kadınla ilgili yaşanan her türlü sorunla ilgili KADEM’i yaptığı çalışmalardan dolayı kutluyorum. Katılımın 1700’ün üzerinde olması ve bu katılımların neredeyse tamamının şehir dışından olması bize yarışmanın ülke sınırlarına ulaştığını gösteriyor. Yarışmanın ve ödül törenin, toplumda kadınlarımızın yaşadığı sorunların çözümüne ayna tutmasını temenni ediyorum” dedi.

Hayatın İçinde Kadın ’19 Fotoğraf Yarışması Ödül töreni ve sergi açılışı; dereceye giren sanatçılara ödüllerinin takdimi ve yarışmaya katılan fotoğraflardan oluşan serginin açılışıyla sona erdi.

BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ
İMECE
BAYRAM AYHAN

hayatin-icinde-kadin-

İKİNCİLİK ÖDÜLÜ
HASTA BAKIMI
CİHAN KARACA

hayatin-icinde-kadin-2019

ÜÇÜNCÜLÜK ÖDÜLÜ
ZORLU KIŞ
ÖZKAN ÇÖREK

hayatin-icinde-kadin-fotograf-yarismasi

Ödül Kazanan İsimler

Yarışmanın birinciliğini, “İmece” adlı eseriyle Bayram Ayhan elde ederken, “Hasta Bakımı” adlı fotoğrafıyla Cihan Karaca ikinci, “Zorlu Kış” fotoğrafıyla Özkan Çörek üçüncü oldu.

Hayatın İçinde Kadın ’19 Fotoğraf Yarışması birinci mansiyon ödülünü “Renkli Kadınlar” Fotoğrafıyla Aytül Akbaş, ikinci mansiyon ödülünü “Sevgi” adlı eseriyle Kemal Özkılıç, üçüncü mansiyon ödülünü ise “Türkiye’nin İlk Kadın Jandarma Pilotu” çalışmasıyla Şebnem Coşkun kazandı. Yarışmanın birincisine 3.000 TL, ikincine 2.000 TL, üçüncüsüne 1.000 TL ve mansiyona layık görülen eserlere ise 500 TL ödül verildi.