GÖLGE/SHADE KADEM SANAT’TA İZLEYİCİYLE BULUŞUYOR

KADEM Sanat için sanatçı Hilal Büşra Cebeci tarafından hazırlanan video-art projesi “Gölge/Shade” Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında geçtiğimiz sonbaharda 1-23 Ekim tarihlerinde Grand Pera Cercle D’Orient’te sanatseverler ile buluştu.

Sanatçı Hilal Büşra Cebeci, “Gölge/Shade” projesiyle eşitlik, adalet ve sorumluluk kavramlarını toplumsal normlar üzerinden değil, gölgeleri aralayarak doğrudan insan yüzleri üzerinden yorumladı.

Gözlerini dışa kapayıp içlerindeki “ben”e dönüş çağrısı yapan” Gölge/Shade video art eser şimdi KADEM Sanat platformunda izleyiciyle buluşuyor.

HİLAL BÜŞRA CEBECİ

1983 doğumlu sanatçı, lisans eğitimini siyaset bilimi alanında tamamladı. Amerika’nın en önemli iki tasarım okulundan birisi olan Nyfit’de eğitim aldı. Başta Kültür Bakanlığı olmak üzere pek çok sergi ve müzayede için eserler üretti ve sanat danışmanlığı yaptı. Cebeci, 13 seneyi aşkın süredir multidisipliner bir yelpazede, kreatif alanda tasarım ve sanat aracılığı ile üretmeye devam ediyor.

GÖLGE

Gölge, önümüze, ardımıza, içimize, nihayetinde kavram dünyamızın üzerine düşen gölgeleri biraz aralayarak, en ârî ve en derinimizden bir yerden sesleniyor sizlere. Hasar almış olan hak ve adalet kavramlarını kalıplaşmış tüm patolojilerden arındırıp temiz bir zihin ile yeniden okumaya çağırıyor.

Sanatçı Hilal Büşra Cebeci; birbirinden bağımsız görünseler bile iç içe geçmiş olan duyguların sağlıklı ve samimi çıktısını alabilmek için üretilen özgün bir sesin eşlik ettiği fotoğraflama sürecinin ardından, katılımcıların tamamının farklı süreç tecrübelerinin ve farklı iç dünya duygularının anda yakalanmış ve imgeleştirilmiş hallerini teknik manipülasyonlar sonucu bir bütünsel kurguya çevrilişini izleyicisine sunuyor. Beraberken bir bütünlük oluşturan insan portreleri, iki cepheye bölündüğünde farklı duygu durumlarıyla bağımsız bir anlam kazanıyor.

Gölge, “Eye to eye, fair to pair, familiar to unfamiliar” noktasına referansla, doğrudan insan yüzlerini odağına yerleştirip gözlerimizi dışa kapatıyor. Tanış olduğumuz hatalı kodların çok ötesinde, gerçek, samimi, göz göze bir iletişimin yepyeni kavramsal, zihinsel ve duygusal tanışıklıklar yaşanmasına katkısı olduğuna inanıyor ve izleyicilerine kendi zihin kapılarını açıp benlikleriyle yeniden iletişim kurarak özgün hikayesini çoğaltmaya davet ediyor.

SHADE

By cracking the shadows that have been clouding our future, history and souls; the Shade approaching you from our purest and deepest selves…

It calls you out to read over, whilst purifying the accepted sacred rights and injured justice concept from their stereotyped pathologies, with a restored mind.

Hilal Büşra Cebeci, the Artist; after the process of photographing the interwoven emotions’ sturdy and intimate outcomes accompanied by a unique sound, reveals the act of turning the participants’ diverse production processes and their captured or portrayed emotions into a whole working fiction by manipulating them through the way even though they are considered intensely different from each other. The human portraits, that act as a whole when they are on display together, find their meanings in seperation by gaining different sentiments on their own.

The Shade, seals our eyes to outside by emplacing human faces directly to the focal point while accepting “Eye to eye, fair to pair, familiar to unfamiliar” point as a referance.

Beyond the incorrect codes that are familiar, with the belief of intimate and face to face communication’s power of creating new concepts of mental and emotional acquaintance, it invites you to open up your doors of perception to maximize your unique stories.